konsertförteckning

konsertförteckning 1993-2016

2018

Konsert #170
3 februari 2018, Gustaf Vasa kyrka
Sonny Jansson, dirigent
Gustav Sjökvists kammarkör, Matteus kammarkör
Igor Stravinskij: Psalmsymfoni

Konsert #169
28 januari 2018, Eric Ericssonhallen
Glenn Mossop, dirigent
Amanda Liljefors, sopran
Malcolm Arnold: Overture to Tam O’Shanter
Thea Musgrave: Songs for a Winter’s Evening
Amy Beach: Symphony in E Minor Op.32 (‘Gaelic Symphony’)

2017

Konsert #168
29 oktober 2017, Tyska kyrkan
Michael Diercks, dirigent
St. Gertruds Kantorei
Tessan-Maria Lehmussaari, sopran; Mathilda Bryngelsson, mezzosopran; Pierre Gylbert, tenor; Martin Lissel, bas
Ludwig Meinardus: Luther in Worms

Konsert #167
8 oktober 2017, Sundbybergs kyrkan
Astrid Wennerholm, dirigent
Sundbybergs Motettkör
John Rutter: Mass of the Children

Konsert #166
17 september 2017, Eric Ericssonhallen
Kajsa Boström, dirigent
Jonas Lindgård, violin
Aaron Copland: Billy the Kid
Samuel Barber: Violin Concerto
Leonard Bernstein: Symphonic Dances

Konsert #165
21 maj 2017, Tyska kyrkan
Michael Diercks, dirigent
Bach: Ein feste burg (Reformationskantate)

Konsert #164
7 maj 2017, Eric Ericssonhallen
Duk-Kyung Chang, dirigent
Lisa Viguier, harpa
Robert Schumann: Genoveva, ouvertyr
Roel van Oosten: Konsert för harpa och orkester
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Scheherazade, symfonisk svit

Konsert #163
19 mars 2017, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Erika Sunnergårdh, sopran
Olle Persson, baryton
Katarina kammarkör
Cappella Catharinae
Vega
Oscars Oratoriekör
Ralph Vaughan Williams: A Sea Symphony

Konsert #162
18 mars 2017, Oscarskyrkan
Hanna Sandman, dirigent
Ralph Vaughan Williams: A Sea Symphony

Konsert #161
29 januari 2017, Eric Ericssonhallen
Leif Karlsson, dirigent
Alberto Ginastera: Obertura para el ”Fausto” Criollo, 1943
Arturo Márquez: Danzón no 2, 1994
Heitor Villa-Lobos: Uirapurú, 1917
Silvestre Revueltas: Sensemayá, 1938
Silvestre Revueltas: La noche de los Mayas, 1939

2016

Konsert #160
18 december 2016, Essinge kyrka
O Makalösa Stjärna
Stefan Fred & Astrid Wennerholm, dirigenter
Maria Demérus, sopran; Janna Vettergren, alt; Love Tronner, tenor; Staffan Liljas, bas; Essinge Kammarkör, Plica Vocalis, Barnkör från Sundbyberg
Honegger: Une Cantate de Noël
Rosenberg: Den Heliga Natten

Konsert #159
4 december 2016, Tyska kyrkan
Michael Diercks, dirigent
Aino Lund Lavoipierre, sopran; Hanna Kopra, alt; Mattias Gunnari, tenor; Oskar Olofsson, bas
St. Gertruds Kantorei, Lidingö kammarkör
Bach: Weihnachtsoratorium

Konsert #158
3 december 2016, Tyska kyrkan
Michael Diercks, dirigent
Aino Lund Lavoipierre, sopran; Hanna Kopra, alt; Mattias Gunnari, tenor; Oskar Olofsson, bas
St. Gertruds Kantorei, Lidingö kammarkör
Bach: Weihnachtsoratorium

Konsert #157
6 november, S:t Lukas kyrkan
Anders Emilsson, dirigent
Jeanette Bjurling, sopran; Daniel Viklund, baryton
blåsmusiker ur Filialen och stråk från Kgl Hovkapellet; S:t Lukaskören
Brahms: En deutsches rekviem

Konsert #156
23 oktober, Engelbrekts kyrkan
Karin Oldren, dirigent; Karl-Magnus Fredriksson, baryton; Hjorthagens Kammarkör
Rosenberg: Johannes Uppenbarelse

Konsert #155
18 september, Eric Ericsonhallen
Anna-Maria Helsing, dirigent
Borisova-Ollas: ..and time is running past midnight…
Atterberg: Cellokonsert – Kati Raitinen, cello
Rachmaninov: Symfoni nr. 1

Konsert #154
6 juni, S:t Görans kyrka
Olov Risberg & Lars Fredén, dirigenter
Alfvén: Midsommarvaka
Rosenberg: Symfoni nr. 5 – Katija Dragojevic, mezzosopran; St Görans Kammarkör & Gustaf Vasa Kammarkör

Konsert #153
14 maj, Eric Ericsonhallen
Pelle Olofson, dirigent
Larsson: Förklädd Gud –  Elisabeth Meyer, sopran; Oskar Olofson, baryton; Maria Lundqvist, recitatör; Stockholms studentsångare & Stockholms Akademiska Damkör
Grieg: Vaaren
Taube: Nocturne

Konsert #152
17 april, S:t Lukas kyrka, Kallhäll
Anders Eliasson, dirigent
Dvořák: Stabat Mater

Konsert #151
20 mars, Adolf Fredriks kyrka
Christoffer Holgersson, dirigent
Duruflè: Requiem – Lovisa Huledal, mezzosopran; Adolf Fredriks kyrkas ungdomskör
Elgar: Cellokonsert – Fred Lindberg, cello

Konsert #150
21 februari, Eric Ericsonhallen
Kajsa Boström, dirigent
Dvořák: Karneval, konsertouvertyr
Dvořák: Symfoniska variationer
Suk: Asrael, symfoni för stor orkester

Konsert #149
6 januari, Immanuelskyrkan
Christoffer Holgersson, dirigent
Händel: Messias (utdrag) – Karin Dahlberg, sopran; Staffan Liljas, basbaryton; Musikfestkören
Olsson: Te Deum – Musikfestkören

2015

Konsert #148
8 november, Eric Ericsonhallen
Simon Crawford-Phillips, dirigent
Munktell: Bränningar, Symfonisk bild
Walton: Cellokonsert – Jakob Koranyi, cello
Brahms: Symfoni nr. 2

Konsert #147
1 november, S:t Lukas kyrka, Kallhäll
Anders Emilsson, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Jenny Ohlson Akre, sopran; John Kinell, baryton; S:t Lukaskören

Konsert #146
31 oktober, Oscarskyrkan
Pär Olofsson, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem  – Hannah Holgersson, sopran; Carl Ackerfeldt, baryton; Oscars Motettkör och Oscars Oratoriekör

Konsert #145
27 september, Eric Ericsonhallen
Glenn Mossop, dirigent
Holst: Balettmusiken ur The Perfect Fool
Elgar: Sea Pictures – Amelie Fleetwood, alt
Vaughan Williams: Sinfonia Antartica – Amelie Fleetwood, alt; Damkör ur Oscars Oratoriekör och Sofia Damkör

Konsert #144
6 juni 2015, Oscarskyrkan
Hanna Sandman, dirigent
Tjajkovskij: Svit ur Nötknäpparen – BASE23: Stockholm Dance Academy
Andeby: Sånger ur Majas alfabet – Oscars församlings barnkörer
Riedel: Idas sommarvisa – Oscars församlings barnkörer

Konsert #143
9 maj 2015, Eric Ericsonhallen
Rei Munakata, dirigent
Tarrodi: Paradisfåglar II
Poulenc: Sinfonietta
Mendelssohn: Symfoni nr. 4

Konsert #142
22 mars 2015, Katarina kyrka
Program som Konsert #141

Konsert #141
21 mars 2015, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Mahler: Symfoni nr. 3 – Maria Forsström, alt; Katarinakörerna, Katarina Gosskör, Stockholms Gosskör, Stockholms Domkyrkoförsamlings Gosskör

Konsert #140
31 januari 2015, Eric Ericsonhallen
Per Andersberg, dirigent
Elgar: Enigma, variationer över ett eget tema
Bruckner: Symfoni nr. 7

2014

Konsert #139
9 november 2014, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Mendelssohn: Elias – Hillevi Martinpelto, sopran; Maria Sanner, alt; Mikael Stenbaek, tenor; Ulf Lundmark, baryton; S:t Görans motettkör, S:t Görans kammarkör

Konsert #138
2 november 2014, Essinge kyrka
Stefan Fred, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem (kammarversion) – Kristina Hansson Unander, sopran; Johan Wållberg, baryton; Essinge kammarkör, Kammarkören Cantare

Konsert #137
5 oktober 2014, Gustaf Vasa kyrka
Simon Crawford-Phillips, dirigent
Sjostakovitj: Marsch, Vals II och Dans I ur Svit för varietéorkester, nr. 1
Sibelius: Violinkonsert – Malin Broman, violin
Rachmaninov: Symfoni nr. 2

Konsert #136
5 september 2014, Uppsala domkyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Mahler: Symfoni nr. 2 – Ulrika Mjörndal, sopran; Maria Forsström, alt; Katarinakörerna

Konsert #135
18 maj 2014, S:ta Birgitta kyrka
Carina Olofson, dirigent
Larsson: Romans ur Pastoralsvit för orkester
Stenhammar: Florez och Blanzeflor – Oskar Olofson, baryton
Larsson: Förklädd gud – Heddie Färdig, sopran; Oskar Olofson, baryton; Jan Malmsjö, recitatör; St:a Birgitta kyrkokör, St:a Birgitta ungdomskör

Konsert #134
13 april 2014, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Saint-Saëns: Symfoni nr. 3 – Lars Andersson, orgel
Tjajkovskij: Symfoni nr. 6

Konsert #133
2 februari 2014, Musikaliska
Simon Crawford-Phillips, dirigent
Strauss: Tod und Verklärung
Walton: Violinkonsert – Lawrence Power, violin
Prokofjev: Symfoni nr. 5

2013

Konsert #132
24 november 2013, Kungsholms kyrka
Johan Larsson, dirigent
Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg
Akt III: Vorspiel
Akt III, scen 4: O Sachs! Mein Freund! Du teurer Mann! – Anneli Lindfors, sopran
Akt III, scen 5: Aufzug der Meistersinger
Wagner: Tannhäuser und der Sängerkrieg auf Wartburg
Akt III, scen 1: Allmächt’ge Jungrfrau, hör mein Flehen! – Anneli Lindfors, sopran
Akt II, scen 4: Einzug der Gäste auf der Wartburg
Wagner: Lohengrin
Akt I, scen 2: Einsam in trüben Tagen – Anneli Lindfors, sopran
Akt II, scen 4: Feierlicher Zug zum Münster
Wagner: Die Walküre
Akt III, scen 1: Walkürenritt
Akt I, scen 3: Der Männer Sippe sass hier im Saal – Anneli Lindfors, sopran
Wagner: Siegfried
Akt II, scen 2: Waldweben
Wagner: Götterdämmerung
Prologen: Morgendämmerung, Siegfrieds Rheinfahrt
Akt III, scen 2: Trauermarsch beim Tode Siegfrieds

Konsert #131
29 september 2013, Eric Ericsonhallen
Toomas Kapten, dirigent
Stenhammar: Excelsior: Eine symfonische Ouverture
Respighi: Le fontane di Roma, poema sinfonico per orchestra
Dohnányi: Symfoni nr. 2
Eller: Kodumaine viis

Konsert #130
24 mars 2013, Katarina kyrka
Program som Konsert #129

Konsert #129
23 mars 2013, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Mahler: Symfoni nr. 2 – Lena Nordin, sopran; Katarina Leoson, alt; Cappella Catharinae, Katarina Flickkör, Katarina Gosskör, Katarina Kammarkör, Katarina Nova, Katarina Oratoriekör, Katarina Vokalensemble

Konsert #128
13 januari 2013, Gustaf Vasa kyrka
Simon Crawford-Phillips, dirigent
Stravinskij: Circus Polka
Sjostakovitj: Cellokonsert nr. 2 – Jakob Koranyi, cello
Tjajkovskij: Symfoni nr. 4

2012

Konsert #127
28 oktober 2012, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Schubert: Symfoni i h-moll
Schubert: Mässa nr. 6 – S:t Görans kammarkör, S:t Görans motettkör

Konsert #126
23 september 2012, Gustaf Vasa kyrka
Rei Munakata, dirigent
Dukas: Fanfare pour précéder La Péri
Roussel: Les Dieux dans l’ombre des Cavernes, extrait no. 1 ur Evocations
Ravel: La Valse: Poème chorégraphique
Debussy: Fêtes, sats nr. 2 ur Nocturnes
Chausson: Symfoni i b-dur

Konsert #125
11 augusti 2012, Ramsmora varv, Ljusterö Operafestival
Jan-Åke Hillerud, dirigent
Bizet: Carmen – Barbro Hillerud (Carmen); Per-Håkan Precht (Don José); Jeremy Carpenter (Escamillo); Monika Mannerström Skog (Micaëla); Eva Sahlin (Mercédès); Kia Wedin (Frasquita); Mikael Magnell (Zuniga/Le Dancaïre); Olof Lilja (La Remendado)

Konsert #124
13 maj 2012, Essinge kyrka
Stefan Fred, dirigent
Stenhammar: Pianokonsert nr.1 – Bengt Forsberg, piano
Larsson: Förklädd Gud – Marie Alexis, sopran; Lars Johansson Brissman, baryton; Gunnel Wigg Bergqvist, recitatör och Essinge kammarkör

Konsert #123
31 mars 2012, Musikaliska
Georg Lidström, dirigent
Medverkan av stråkensemble ur Filialen i Täby Symfoniorkesters konsert vid Neptuniordens 200-årsjubileum
Händel: Alla Hornpipe ur Water music, svit nr. 2
Mendelssohn: Hebriderna
Althén: Land du välsignade – Jesper Taube, tenor
Dvořák: Sången till månen ur Rusalka – Malin Nilsson, sopran
Nordqvist: Till havs ur Tre sånger – Jesper Taube, tenor
Rachmaninov: Pianokonsert nr. 2 – Staffan Scheja, piano

Konsert #122
11 mars 2012, Katarina kyrka
Program som Konsert #121

Konsert #121
10 mars 2012, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Mahler: Symfoni nr. 8 – Erica Sunnegårdh, sopran 1; Hillevi Martinpelto, sopran 2; Hanna Fritzson, sopran 3; Marianne Eklöf, alt 1; Ingrid Tobiasson, alt 2; Carl Unander Scharin, tenor; Ulf Lundmark, baryton; Andreas Franzén, bas; Sofia Kyrkokör, Sofia Motettkör, Cantores Sofiae, Katarina Vokalensemble, Cappella Catharinae, Katarina Kammarkör, Katarina Nova, Katarina Gosskör, Katarina Flickkör

2011

Konsert #120
30 oktober 2011, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Jeanette Köhn, sopran; Lars Arvidson, bas; S:t Görans kammarkör, S:t Görans motettkör, Nordstrand kirkekor

Konsert #119
18 september 2011, Kungsholms kyrka
Johan Larsson, dirigent
Walton: Crown Imperial
Brahms: Violinkonsert – Elisabeth Dingstad, violin
Elgar: Symfoni nr. 1

Konsert #118
17 april 2011, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Sibelius: Symfoni nr. 7
Sibelius: Snöfrid – Per Ragnar, recitatör och Cappella Catharinae
Brahms: Schicksalslied – Cappella Catharinae
Larsson: Förklädd Gud – Per Ragnar, recitatör och Cappella Catharinae

Konsert #117
20 februari 2011, Kungsholms kyrka
Rei Munakata, dirigent
Rimskij-Korsakov: Uvertyren till Tsarens brud
Rachmaninov: Dödens ö
Sjostakovitj: Symfoni nr. 10

Konsert #116
8 januari 2011, Immanuelskyrkan
Cecilia Rydinger Alin, dirigent
Haydn: Skapelsen – Körer ur Svenska Missionskyrkans Sångarförbund och Svenska Baptisternas Sångarförbund

2010

Konsert #115
28 november 2010, Tyska St:a Gertruds kyrka
Program som Konsert #114

Konsert #114
27 november 2010, Tyska St:a Gertruds kyrka
Michael Dierks, dirigent
Händel: Messias I-III – Haga motettkör och Lidingö Vox

Konsert #113
31 oktober 2010, Storkyrkan
Sonny Jansson, dirigent
Clarke: The Duke of Gloucester’s March – Mattias Wager, orgel
Liszt: Les Préludes
Karg-Elert: Praise the Lord with Drums and Cymbals – Mattias Wager, orgel
Jongen: Symphonie Concertante – Mattias Wager, orgel

Konsert #112
26 september 2010, Kungsholms kyrka
Michael Bartosch, dirigent
Liszt: Les Préludes
Smetana: Vltava
Sibelius: En Saga
Tjajkovskij: Romeo och Julia

Konsert #111
9 maj 2010, Hedvig Eleonora kyrka
Pär Fridberg, dirigent
Mahler: Rückert-Lieder – Janna Vettergren, mezzosopran
Peeters: Orgelkonsert – Ulf Norberg, orgel

Konsert #110
28 mars 2010, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Rubbra: Symfoni nr. 10
Poulenc: Sept répons des ténèbres – St. Görans motettkör

Konsert #109
7 februari 2010, Kungsholms kyrka
Morten Ryelund Sørensen, dirigent
Copland: Fanfare for the Common Man
Copland: Appalachian Spring
Gershwin: Rhapsody in Blue – Bengt-Åke Lundin, piano
Prokofjev: Romeo & Julia, ur svit nr. 1 & nr. 2

2009

Konsert #108
15 november 2009, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Vaughan Williams: Sancta Civitas
Vaughan Williams: The lark ascending – Aleksander Zätterström, violin
Vaughan Williams: Magnificat
Vaughan Williams: Toward the unknown region

Konsert #107
27 september 2009, Nybrokajen 11
Jonas Dominique, dirigent
Söderman: Uvertyr till Orleanska Jungfrun
Sjostakovitj: Cellokonsert nr. 1 – Jakob Koranyi, cello
Bartok: Konsert för orkester

Konsert #106
september 2009, Radiohuset Studio 3
Jon Rekdal, dirigent; Filmmusikinspelning
Rekdal: Filmmusik till TV-serien Graven II

Konsert #105
5 maj 2009, Nybrokajen 11
Jan Jansson, dirigent
Sinatra, Cole m.fl: Come fly with, Walking my baby back home, New York, New York, I get a kick out of you, Unforgettable m. fl. (arr. Jan Jansson) – Sundbybergs storband

Konsert #104
29 mars 2009, Nybrokajen 11
Hans Vainikainen, dirigent; Niklas Lindblad, konferencier
Sibelius: Finlandia
Crusell: Introduktion, tema och variationer för klarinett och orkester – Gunilla Sundin, klarinett
Byström: Fantasi för orkester över två finska visor
Linkola: Trombonkonsert – Mikael Oskarsson, trombon
Sibelius: Tapiola
Pergament: Svit ur Krelantems och Eldeling

Konsert #103
3 februari 2009, Nybrokajen 11
Program som Konsert #102

Konsert #102
1 februari 2009, Essinge kyrka
Stefan Fred, dirigent
Beethoven: Pianokonsert nr. 1 – Bengt Forsberg, piano
Beethoven: Mässa i C-dur – Marie Alexis, sopran; Kristina Hanson, alt; Mikael Stenbaek, tenor; Staffan Alveteg, bas; Essinge kammarkör och Kammarkören Cantare

2008

Konsert #101
30 november 2008, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Program som för Konsert #100.

Konsert #100
29 november 2008, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Carmen Jauch, dirigent
Bach: Juloratoriet del 1-3 & 6 – Henriette Indahl Backman, sopran; Ingrid Tobiasson, alt; Klas Hedlund, tenor; Bo Rosenkull, bas; Haga motettkör och Lidingö Vox

Konsert #99
1 november 2008, Oscarskyrkan
Fredrik Malmberg, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Jessica Bäcklund, sopran; Karl-Magnus Fredriksson, baryton; Oscars Motettkör och Oscars Oratoriekör

Konsert #98
27 september 2008, Nybrokajen 11
Morten Ryelund, dirigent
Nielsen: Helios Overture
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen – Ola Eliasson, baryton
Dvořák: Symfoni nr. 9
Bernstein: Overture till Candide

Konsert #97
23 maj 2008, Katarina kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Beethoven: Symfoni nr. 9 – Gerd Nielsen, sopran; Katarina Giotas, alt; Klas Hedlund, tenor; John Erik Eleby, bas; Katarinakörerna

Konsert #96
11 maj 2008, Västerås domkyrka
Agneta Sköld, dirigent
Bach: Magnificat – Ellinor Carlsson, sopran; Anneli Hermansson, alt; Joel Annmo, tenor; Markus Norrman, bas; Mariakören, Västerås

Konsert #95
17 februari 2008, Katarina kyrka
Rei Munakata, dirigent
Vanhal: Konsert för två fagotter, F-dur – Thalia Thunander, fagott; Mari Torphammar, fagott
Sibelius: Symfoni nr. 3
Schumann: Symfoni nr. 2

2007

Konsert #94
11 november 2007, Västerås domkyrka
Agneta Sköld, dirigent
Program som Konsert #93

Konsert #93
10 november 2007, S:t Jacobs kyrka
Gary Graden, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Karin Roman, sopran; Lars Johansson Brissman, baryton; Mariakören, Västerås och St Jacobs kammarkör

Konsert #92
14 oktober 2007, Oscarskyrkan
Pär Olofsson, dirigent
Mendelssohn: Symfoni nr. 2

Konsert #91
23 september 2007, Oscarskyrkan
Cecilia Rydinger Alin, dirigent
Holst: Planeterna
Strauss: Also sprach Zarathustra

Konsert #90
3 juni 2007, Nybrokajen 11
Olof Boman, dirigent
Händel: Ur Rinaldo: Uvertyr och Almirenas aria – Hannah Holgersson, sopran
Händel: Ur Giulio Cesare: Aria Piangerò la sorte mia – Hannah Holgersson, sopran
Händel: Water Music–Suite II
Händel: Ur Scipione: Aria Scoglio d’immota fronte – Hannah Holgersson, sopran
Mozart: Bella mia fiamma, Ah, lo previdi – Hannah Holgersson, sopran
Mozart: Symfoni nr. 31

Konsert #89
25 mars 2007, Kungsholms kyrka
Toomas Kapten, dirigent
Stravinskij: Svit (1919) ur Eldfågeln
Glière: Hornkonsert – Annamia Eriksson, valthorn
Rachmaninov: Symfoniska danser

Konsert #88
21 januari 2007, S:t Tomas kyrka
Program som Konsert #87

Konsert #87
20 januari 2007, Oscarskyrkan
Hans Vainikainen, Hanna Sandman och Pär Olofsson, dirigenter
Stravinskij: Psalmsymfonin
Beethoven: Symfoni nr. 9 – Gerd Nielsen, sopran; Ingrid Tobiasson, alt; Mats Carlsson, tenor; John Erik Eleby, bas;
Oscars kammarkör, St Tomas kammarkör, Olaus Petri kammarkör och Laudamus

2006 

Konsert #86
26 november 2006, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Program som Konsert #85

Konsert #85
25 november 2006, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Michael Dierks, dirigent
Kraus: In te domine speravi – Tyska kyrkans körer
Kraus: Miserere – Tyska kyrkans körer
Barber: Adagio for Strings
Mozart: Mässa c-moll – Tyska kyrkans körer

Konsert #84
29 oktober 2006, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Bruckner: Te Deum – St. Görans körer
Bruckner: Mässa i f-moll – St. Görans körer

Konsert #83
17 september 2006, Kungsholms kyrka
Joakim Unander, dirigent
Humperdinck: Uvertyr till Hans och Greta
Nielsen: Violinkonsert – Fredrik Paulsson, violin
Brahms: Symfoni nr. 1

Konsert #82
7 maj 2006, S:t Tomas kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Larsson: Förklädd Gud – Helge Skoog, recitatör; S:t Tomas kammarkör
Brahms: Schicksalslied
Sibelius: Andante Festivo

Konsert #81
9 april 2006, Essinge kyrka
Stefan Fred, dirigent
Bruch: Kol Nidrei – Andreas Brantelid, cello
Christoffer Holgersson, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Hannah Holgersson, sopran; Johan Brissman, baryton; Essinge Kammarkör, Stockholms Kammarkör

Konsert #80
12 februari 2006, Kungsholms kyrka
Rei Munakata, dirigent
Brahms: Tragisk uvertyr
Mozart: Pianokonsert nr. 23 sats 1 – Greta Åstedt, piano
Rachmaninov: Pianokonsert nr. 1 sats 1 – Elena Kim, piano
Zemlinsky: Symfoni i B-dur

Konsert #79
14 januari 2006, Herman Palm-salen, Färingsö
David Björkman, dirigent; Filialen Play Off II! Spela bara för att det är så kul!!!
Brahms: Symfoni nr. 1
Mahler: Symfoni nr. 5
Nielsen: Symfoni nr. 1
Sibelius: Andante Festivo
Tjajkovskij: Symfoni nr. 2
Mahler: Adagietto för harpa och stråkar
Humperdinck: Uvertyr till Hans och Greta
Rossini: Uvertyr till Barberaren i Sevilla
Delius: In a summer garden (delar av)

2005

Konsert #78
11 december 2005, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Program som Konsert #77

Konsert #77
10 december 2005, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Michael Dierks, dirigent
Bach: Wachet auf, ruft uns die Stimme – Tyska kyrkans kör
Bach: Nun komm der Heiden Heiland – Tyska kyrkans kör
Bach: Schwingt freudig euch empor – Tyska kyrkans kör
Bach: Christum wir sollen loben schon – Tyska kyrkans kör

Konsert #76
22 november 2005, Kungsholms gymnasieaula
Jan Risberg, dirigent; Filialen engagerades av Gehrmans musikförlag för att framföra svensk 1900-talsmusik på Gehrmans höstkonsert
von Koch: Dans nr. 2
Högberg: Music for Strings (1:a satsen)
Börtz: Fadelas sång ur operan Svall – Ulrika Skarby, sopran; Claes Fellbom, libretto (uruppförande. arr. för stråkkvintett/stråkorkester och sång)
Wirén: Serenad för stråkorkester

Konsert #75
6 november 2005, S:t Görans kyrka
Olov Risberg, dirigent
Elgar: Gerontius dröm – Birgitta Svendén, mezzosopran; Stefan Dahlberg, tenor; Lennart Forsén; St. Görans kammarkör och S:t Görans Motettkör, Tyresö ungdomskör

Konsert #74
17 september 2005, Nybrokajen 11
David Björkman, dirigent
Berg/Björkman: Pianosonat
Tjajkovskij: Pianokonsert nr. 1 – Roland Pöntinen, piano
Sibelius: Symfoni nr. 5

Konsert #73
13 februari 2005, Kungsholms kyrka
Glenn Mossop, dirigent
Strauss: Vier letzte Lieder
Wagner: ur Tristan och Isolde – Annalena Persson, sopran
Rachmaninov: Symfoni nr. 2

2004

Konsert #72
28 november 2004, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Michael Dierks, dirigent
Bach: Juloratorium (del 1-3, 6) – Pernilla Ingvarsdotter, sopran; Hanna Kopra, alt; Immo Schröder, tenor; Rikard Collin, bas; Tyska kyrkans kör

Konsert #71
7 november 2004, Sundbybergs kyrka
Program som Konsert #70

Konsert #70
6 november 2004, S:t Tomas kyrka
Hans Vainikainen, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Körer från Vällingby och Sundbyberg

Konsert #69
19 september 2004, S:t Görans kyrka
Cecilia Rydinger Alin, dirigent
Koppel: Marimbakonsert nr. 1 – Tomas Lindberg, marimba
Elgar: Cellokonsert – Kati Raitinen, cello
Mussorgskij/Ravel: Tavlor på en utställning

Konsert #68
28 mars 2004, Essinge Kyrka
Stefan Fred, dirigent
Larsson: Förklädd Gud – Gunnel Fred, recitatör; Essinge kammarkör
Brahms: Pianokonsert nr. 2 – Bengt Forsberg, piano

Konsert #67
10 mars 2004, SE Banken, Kungsträdgårdsgatan
Peter Leonard, dirigent; Leadership Through Music: Filialen spelade på ledarskapsutbildning
Stråkkvartett ur Filialen

Konsert #66
15 februari 2004, Kungsholms kyrka
Sonny Jansson, dirigent
Berlioz: Symphonie Fantastique
Berlioz: Tristia för kör och orkester (f.f.g. i Sverige) – Stockholms Motettkör och Poulenc-ensemblen

2003

Konsert #65
2 November 2003, S:t Görans kyrka
Program som Konsert #64

Konsert #64
1 November 2003, Västerås konserthus
Olov Risberg, dirigent
Elgar: Gerontius dröm – Anna Larsson, mezzosopran; Anders Andersson, tenor; Karl-Magnus Fredriksson; St. Görans kammarkör & motettkör, Kammarkören TonArt, Tyresö musikklasser

Konsert #63
13 september 2003, Nybrokajen 11
Glenn Mossop, dirigent
de Falla: Den trekantiga hatten
Haydn: Trumpetkonsert – Urban Agnas, trumpet
Rimskij-Korsakov: Scheherazade – Mikael Crafoord, violin

Konsert #62
24 maj 2003, Storkyrkan
Eric Ericson, dirigent; Sonny Jansson, repetitör; Musikfest Stockholm
Olsson: Te Deum – Sångare från Stockholms stift

Konsert #61
30 mars 2003, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Program som Konsert #60

Konsert #60
29 mars 2003, Tyresö slottskyrka
Michael Dierks, dirigent
Bach: Johannespassionen – Ingela Bohlin, sopran; Maria Sanner, alt; Harald Nygren, tenor; Carl Unander-Scharin, tenor; Michael Pannes, bas; Tyska S:t Gertruds Kantorei

Konsert #59
6 mars 2003, SE Banken, Kungsträdgårdsgatan
Peter Leonard, dirigent; Leadership Through Music: Filialen spelade på ledarskapsutbildning
Stråkkvartett ur Filialen – Erwin Schoonderwaldt, Harriet Moberg, Klara Bolander, Joakim Laksov

Konsert #58
16 februari 2003, Kungsholms kyrka
Cecilia Rydinger Alin, dirigent
Schubert: Symfoni i h-moll
Martinu: Oboekonsert – Bengt Rosengren, oboe
Brahms: Symfoni nr. 4

Konsert #57
6 februari 2003, Berwaldhallen
Sonny Jansson, dirigent; Reklamfilminspelning: Naken dirigent tar över pulten (Milda margarin)
Vivaldi: Sommaren – Mats Bengtsson, violin; Helena Lundkvist, cembalo

2002

Konsert #56
15 december 2002, Gustavsbergs kyrka
Stefan Själander, dirigent
Bach: Juloratorium del I-III – Lena Hoel, sopran; Mikael Bellini, countertenor; Klas Hedlund, tenor; Tord Wallström, bas; BelCantokören, Gustavsbergskören och Mörtnäskören

Konsert #55
19 oktober 2002, Sandviken & 20 oktober 2002, Berwaldhallen
Kurt Romberg, dirigent
Medverkan av stråkkvintett ur Filialen i Sandvikens Orkesterförenings konsert
Larsson: Förklädd Gud
Brahms: Ein deutsches Requiem

Konsert #54
22 september 2002, Sofia kyrka
Stefan Solyom, dirigent
Mozart: Uvertyr till Trollflöjten
Brahms: Violinkonsert – Nils-Erik Sparf, violin
Beethoven: Symfoni nr. 5

Konsert #53
juni 2002, Tyska S:ta Gertruds kyrka
Michael Dierks, dirigent; Stockholm 750 år
Carissimi: Jonas

Konsert #52
22 april 2002, Hotel Reisen & Nybrokajen 11
Peter Leonard, dirigent; Leadership Through Music: Filialen spelade på ledarskapsutbildning
Stråkkvartett ur Filialen – Mats Bengtsson, Stephanie Krejcarek, David Jansson, Krister Persson

Konsert #51
21 april 2002, Nybrokajen 11
Peter Leonard, dirigent; Leadership Through Music: Filialen spelade på ledarskapsutbildning

Konsert #50
17 februari 2002, Kungsholms kyrka
Glenn Mossop, dirigent
Purcell: Abdelazer
Britten: Two (of four) Sea Interludes
Jacob: Trombonkonsert – Håkan Björkman, trombon
Vaughan Williams: Symfoni nr. 2

2001

Konsert #49
24 november 2001, Herman Palm-salen, Färingsö
Stefan Solyom och Fredrik Råström, dirigenter; Filialen Play Off! Spela bara för att det är så kul!!!
Bernstein: West Side Story
Dvořák: Symfoni nr. 8
Nielsen: Symfoni nr. 1
Sibelius: Finlandia, Kareliasvit
Tjajkovskij: Symfoni nr. 5
Tjajkovskij: Romeo och Julia
Atterberg: Symfoni nr. 6
Williams: Empire Strikes Back

Konsert #48
23 september 2001, Kungsholms kyrka
Program som Konsert #47

Konsert #47
22 september 2001, Godbyhallen, Åland
Stefan Solyom, dirigent
Bengtsson: Vettern
Sibelius: Violinkonsert – Christian Svarfvar, violin
Sjostakovitj: Symfoni nr. 5

Konsert #46
17 mars 2001, Immanuelskyrkan
Anders Asp, dirigent
Larsson: Förklädd Gud – Marika Schönberg, sopran; Jesper Taube, baryton; Jan Waldekranz, recitatör
Eriksson/Asp: Sagan om alltings början

Konsert #45
11 februari 2001, Nybrokajen 11
Toomas Kapten dirigent; Jessica Lind, konferencier
Sjostakovitj: Festuvertyr
Sjostakovitj: Tahiti Trot
Rota: Gudfadern
Mussorgskij: Natt på blåkulla
Barber: Adagio för stråkar
Williams: Star Wars

2000

Konsert #44
12 november 2000, Gustaf Vasa kyrka
Program som Konsert #43

Konsert #43
11 november 2000, Råsunda kyrka
Bengt Eklund, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Sara Ohlsson, sopran; Anders Larsson, baryton

Konsert #42
4 november 2000, Boo kyrka
Helena Enghardt, dirigent
Fauré: Requiem – Åsa Olsson sopran; Mathias Brorson, baryton; Lars Fredén, orgel; Boo församlings körer och Franska Reformerta kyrkans kör

Konsert #41
17 september 2000, Kungsholms kyrka
Morten Ryelund Sørensen, dirigent
Debussy: Preludium till en Fauns eftermiddag
Berlioz: Les Nuits d’été – Marika Schönberg, sopran
Brahms: Symfoni nr. 3

Konsert #40
8 september 2000, Tullverket
Invigningen av nya lokalerna
Stråkorkester ur Filialen
Musik av Grieg, Gluck, Mozart, Roman, Sibelius och Söderlundh

Konsert #39
7 maj 2000, Tungelsta kyrka
Program som Konsert #38

Konsert #38
6 maj 2000, Trefaldighetskyrkan
Anna-Lena Nordberg, dirigent; Examenskonsert
Larsson: Pastoralsvit
Larsson: Förklädd Gud – Monika Mannerström, sopran; Mattias Nilsson, baryton; Birgitta Nordberg, recitatör

Konsert #37
13 februari 2000, Kungsholms kyrka
Program som Konsert #36

Konsert #36
12 februari 2000, Folkets hus, Sandviken
Stefan Solyom, dirigent
Strauss: Uvertyr till Läderlappen
Schumann: Cellokonsert – Daniel Blendulf, cello
Bruckner: Symfoni nr. 4

1999

Konsert #35
7 november 1999, Kungsholms kyrka
Program som Konsert #34

Konsert #34
6 november 1999, S:t Görans kyrka
Elisabeth Ekwing, dirigent
Brahms: Ein deutsches Requiem – Miah Persson, sopran; Peter Mattei, baryton; Körer från S:t Görans och Kungsholms kyrkor

Konsert #33
19 september 1999, S:ta Clara kyrka
Toomas Kapten, dirigent
Alfvén: Dalarapsodi
Tüür: Crystallisatio II
Mahler: Symfoni nr. 1

Konsert #32
6 juni 1999, Vasateatern
som för Konsert #30

Konsert #31
5 juni 1999, Vasateatern
som för Konsert #30

Konsert #30
3 juni 1999, Vasateatern
Gunnar Staern, dirigent
Meyerbeer: Le Prophète, Grand Opera – Jean-Pierre Furlan, Ingrid Tobiasson, Christina Knochenhauer, Stig Tysklind, Fredrik Zetterström, Torbjörn Lillieqvist, Tord Wallström, Jessica Forsell, Ulrika Jäder, Karl Rombo och Ulf-Christer Jansson

Konsert #29
7 februari 1999, Kungsholms kyrka
Stefan Solyom, dirigent
Wagner: Förspel till Mästersångarna i Nürnberg
Rachmaninov: Pianokonsert nr. 3 – Anders Wadenberg, piano
Sibelius: Symfoni nr. 7

1998

Konsert #28
22 november 1998, Kongl. Myntet
Fredrik Råström, dirigent
Beethoven: Marsch
Holst: Second Suite in F for Military Band
Brahms: Tema med Variationer
Curnow: Rhapsody for Euphonium and Band – Patrik Randefalk, eufonium
Leidzén: Svensk rapsodi nr. 2
Andersson: När guldet blev till sand ur ”Kristina från Duvemåla”
Copland: Variations on a Shaker Melody
Bennett: Suite of Old American Dances
Tjajkovskij: Marche Militaire

Konsert #27
25 oktober 1998, Värmdö kyrka
Sten Höge, dirigent
Larsson: Förklädd Gud – Ingrid Hellström, sopran; Hans Mårtensson, baryton; Christina Schollin, recitatör
Grieg: Pianokonsert – Anna Florin-Schmidt, piano

Konsert #26
10 oktober 1998, Nybrokajen 11
Morten Ryelund Sørensen, dirigent
Nielsen: Prelude till akt 2 ur Saul og David
Nielsen: Symfoni nr. 2
Grieg: Pianokonsert – Anders Wadenberg, piano

Konsert #25
13 september 1998, Kungsholms kyrka
Morten Ryelund Sørensen, dirigent
Nielsen: Prelude till akt 2 ur Saul og David
Nielsen: Symfoni nr. 2
Tjajkovskij: Violinkonsert – Johannes Søe Hansen, violin

Konsert #24
17 maj 1998, Kongl. Myntet
Fredrik Råström, dirigent
Milhaud: Kammarsymfoni nr. 5
Mozart: Serenad nr. 10 för blåsare
Jacob: Old Wine in New Bottles
Torbjörn Nilsson, dirigent
Sallinen: Stråkkvartett nr. 3, Aspekter över Hintrik Peltoniemis begravningsmarsch
Grieg: Fra Holbergs tid
Respighi: Antiche arie e danze, svit nr. 3

Konsert #23
22 mars 1998, Värmdö kyrka
Sten Höge, dirigent
Händel: Messias – Lena Hoel, sopran; Katarina Nilsson, alt; Klas Hedlund, tenor; Gunnar Birgersson, bas; Värmdö kyrkokör

Konsert #22
9 februari 1998, Kungsholms kyrka
Program som 8 februari 1998

Konsert #21
8 februari 1998, Västerås konsertsal
Sonny Jansson, dirigent
Beethoven: Symfoni nr. 7
Berlioz: Harold i Italien – Martin Saving, viola

1997

Konsert #20
9 november 1997, Norrtälje kyrka
Berth Eriksson, dirigent
Roman: Drottningholmsmusiken
Larsson: Förklädd Gud – Ann Leverentz, sopran; Ove Pettersson, baryton; Michael Blum recitatör

Konsert #19
14 september 1997, Högalidskyrkan
Håkan Forsberg, dirigent
Beethoven: Uvertyr till Egmont
Poulenc/Berkeley: Flöjtkonsert – Jan Bengtson, flöjt
Sibelius: Symfoni nr. 2

Konsert #18
13 april 1997, Värmdö kyrka
Sten Höge, dirigent
Larsson: Förklädd Gud – Henriette Indahl, sopran; Jens Malmkvist, baryton; Gösta Prüzelius recitatör
Schubert: Mässa nr. 2 – Henriette Indahl, sopran; Olof Lilja, tenor; Jens Malmkvist, baryton; Värmdö kyrkokör

Konsert #17
9 februari 1997, Franz Schartaus gymnasium
Morten Ryelund Sørensen, dirigent
Copland: Fanfare for the Common Man
Sibelius: Andante festivo
Mozart: Violinkonsert nr. 4 – Johannes Søe Hansen, violin
Tjajkovskij: Symfoni nr. 6

1996

Konsert #16
27 oktober 1996, Sundbybergs kyrka
Fredrik Råström, dirigent
Mozart: Fantasia
Gounod: Petite Symphonie
Håkan Forsberg, dirigent
Poulenc: Konsert för orgel, stråkar och pukor – Bengt-Erik Fröberg, orgel
Suk: Serenad för stråkar

Konsert #15
15 september 1996, Franz Schartaus gymnasium
Per Andersberg, dirigent
Stravinskij: Fekyssen
Strauss: Hornkonsert nr. 1 – Einar Öhman, horn
Dvořák: Symfoni nr. 7

Konsert #14
5 maj 1996, Österåkers kyrka
Berth Eriksson, dirigent
Larsson: Pastoralsvit
Larsson: Förklädd Gud – Helena Algesten, sopran; Stig Tysklind, baryton; Claes Wirsén, recitatör

Konsert #13
24 mars 1996, Breviks kyrka
Fredrik Råström, dirigent
Dvořák: Serenad för blåsare, cello och bas
Håkan Forsberg, dirigent
Dvořák: Serenad för stråkar
Larsson: Klarinettconcertino – Jessica Claesson, klarinett

Konsert #12
11 februari 1996, Nybrokajen 11
Håkan Forsberg, dirigent
Larsson: Pastoralsvit
Brahms: Serenad nr. 2
Tjajkovskij: Symfoni nr. 4

1995

Konsert #11
17 september 1995, Nybrokajen 11
Per Andersberg, dirigent
Nielsen: Symfoni nr. 1
Dvořák: Cellokonsert – John Ehde, cello

Konsert #10
4 maj 1995, Stockholms musikpedagogiska institut
Karin Arnland, dirigent; Examenskonsert
Holst: S:t Pauls Suite
Benda: Flöjtkonsert – Anna-Karin Dannehag, flöjt

Konsert #9
19 mars 1995, Breviks kyrka
Håkan Forsberg, dirigent
Bach: Brandenburgkonsert nr. 3
Atterberg: Svit nr. 3 för violin, viola och stråkorkester – Mats Bengtsson, violin; Sara Bergenfalk, viola
Tjajkovskij: Serenad för stråkar

Konsert #8
11 februari 1995, Långa Raden, Skeppsholmen
Företaget Systecons 25-årsjubileum
Stråkkvartett ur Filialen: Lotta Öquist, Harriet Moberg, Sara Bergenfalk, Krister Persson

Konsert #7
11 februari 1995, Nybrokajen 11
Håkan Forsberg, dirigent
Alfvén: Festspel
Mendelssohn: Violinkonsert – Semmy Stahlhammer, violin
Franck: Symfoni d-moll

1994

Konsert #6
4 december 1994, Österåkers kyrka
Berth Eriksson, dirigent
Vivaldi: Gloria – Hacksta kammarkör
Mozart: Divertimento i D-dur
Liten Filialorkester: Lotta Öquist, Harriet Moberg, Johan Szamosi, Krister Persson, Per Appelgren, Lotta Axelson, Johan Nicolin

Konsert #5
17 september 1994, Nybrokajen 11
Håkan Forsberg, dirigent
Rossini: Uvertyr till Barberaren i Sevilla
Mozart: Oboekonsert – Mårten Larsson, oboe
Tjajkovskij: Symfoni nr. 5

Konsert #4
4 maj 1994, Stockholms musikpedagogiska institut
Håkan Forsberg, dirigent
Vaughan-Williams: Oboekonsert – Ebba Ringmar, oboe
Telemann: Trumpetkonsert – Lotta Axelsson, trumpet
Neruda: Trumpetkonsert – Uno Hagström, trumpet

Konsert #3
12 februari 1994, Nybrokajen 11
Håkan Forsberg, dirigent; Mikael Crafoord, violin; Henrik Crafoord, viola
Mozart: Uvertyr till Trollflöjten
Mozart: Sinfonia Concertante för violin, viola och orkester
Dvořák: Symfoni nr. 9

1993

Konsert #2
7 november 1993, Nacka kyrka
Håkan Forsberg, dirigent
Grieg: Fra Holbergs tid
Grieg: Två nordiska visor
Mendelssohn: Stråksymfoni nr. 10
de Frumerie: Pastoral Svit för flöjt, stråkorkester och harpa – Helena Lundkvist, flöjt

Konsert #1
8 augusti 1993, Sätra Brunn, Sala
Håkan Forsberg, dirigent
Grieg: Hjertesaar
Grieg: Två nordiska visor
de Frumerie: Pastoral Svit för flöjt, ståkorkester och harpa – Helena Lundkvist, flöjt